Menu

Pieskie życie!

Blog pod tytułem pieskie życie będzie związany ze zwierzakami domowymi takimi jak psy.

Trening psa!

mojezwierzaki11

Psa trzeba wychowywać od pierwszego dnia w nowym domu, bo znacznie łatwiej wychowywać  gdy jest szczeniakiem, niż dorosłym psem i jesteśmy pewni, że nie będzie posiadał złych nawyków. Szczeniakowi nie wolno pozwalać na to, co za dłuższy czas już nie będzie mógł robić. Wszyscy myślą, że piesek jest za mały na naukę i trzeba poczekać, aż podrośnie, bo wtedy będzie mądrzejszy i szybciej zrozumie, otóż nie! Im mniejszy pies tym lepiej nauczyć go odpowiednich zachowań. 

Zasada pierwsza "konsekwencja"
Od samego początku musisz zdecydować, czego dokładnie chcesz nauczyć swoje zwierzę i kontrolować postępy szkolenia . Jeśli masz zamiar użyć pewnego słowa lub frazy w ramach polecenia, zawsze wypowiadaj je w taki sam sposób z identyczną  intonacją.  Jest to bardzo istotne zalecenie treningowe i  powinno być respektowane przez wszystkich członków gospodarstwa domowego. Każdy, kto bierze udział w szkoleniu musi znać i stosować ten sam wyraz, który wywołuje konkretną reakcję. Pies nie myśli w tych samych kategoriach co człowiek, przede wszystkim nie myśli logicznie. O ile do dziecka możemy powiedzieć zarówno „przyjdź proszę”, jak i „chodź”, mając pewność, że prawidłowo odczyta komendę, o tyle w przypadku psa takiej pewności mieć nie możemy. Rozumienie się bez słów wymaga miesięcy, a nawet lat ciężkiej pracy i obustronnego zaangażowania.

Zasada druga "krótkie szkolenia"
Psy nie potrafią skupić uwagi na jednej rzeczy przez czas dłuższy niż kilka minut. Po kilku kilkunastu minutach zwierzę się rozprasza i przenosi uwagę na ciekawe obiekty za oknem, zabawki czy osoby pozostające w pobliżu. Szczeniaki szybko tracą zainteresowanie i przechodzą do następnej czynności. Ogólnie rzecz biorąc, treningi nie powinny trwać dłużej niż 10-15 minut.  Jeśli limit zostanie przekroczony, szkolenie nie będzie efektywne.

Zasada trzecia "spokój"
Kolejna zasada szkolenia: zachować spokój i kontrolę nad sobą. W sytuacjach szkoleniowych nigdy nie można stracić kontroli lub zdenerwować się. Oczywiście bywają chwile, kiedy chcemy wszystko rzucić i wyżyć się na psie, ale nie można tak postępować. Podczas treningu nie powinniśmy reagować zbyt emocjonalnie. Po każdym dobrze wykonanym zadaniu obowiązkowo chwalimy nasze psy. Nie trzeba wprowadzać ustnych poleceń, aby nauczyć psa konkretnej czynności!  Ta metoda jest szczególnie polecana osobom, które mają tendencję do podnoszenia głosu.  

Zasada czwarta "pochwały"
Pochwała może przybierać różne formy.  Niektórzy wolą dać smakołyk, inni mogą używać określenia "dobry pies", a trzecia grupa może stosować pieszczoty i poklepywania psa po grzbiecie. Wszystkie metody są dobre. Jeżeli pies dobrze wykona jedną czynność, nie oznacza to, że powinniśmy obdarowywać go całą garścią smakołyku. Pochwały powinny mieć raczej zwykły charakter.

Zasada piąta "pozytywny akcent"
Zawsze kończyć sesje treningową  pozytywnym akcentem, tzn. pochwałą.

Krótkie zasady szkolenia:

  • Chwal i nagradzaj psa, gdy robi coś dobrze.
  • Nie oczekuj, że pies wykona jakieś polecenie od ręki.
  • Zawsze prowadź spójne treningi.
  • Nigdy nie karz psa za nieprawidłowe wykonanie pewnych czynności.
  • Spraw, aby szkolenia nie były dla psa nudne.
  • Wprowadzaj komendy w życie.

 Szkolenie_psa_klikerem

 

Wyprawka dla szczeniaka!

mojezwierzaki11

Co powinniśmy kupić? 

1. Legowisko do spania:
Aby kupić legowisko do spania trzeba upewnić się, że rozmiar posłania jest w odpowiednim rozmiarze. Jeśli nasz pupil ma wyrosnąć na dużego pieska na 6 miesięcy potrzebne mu będzie odpowiednie legowisko aby czuł się wygodnie, a po upływie czasu będzie trzeba zaopatrzyć się w większe legowisko. Unikajmy kupna wiklinowego legowiska, psy bardzo często je obgryzają i mogą się zadławić odłamkiem wikliny, najlepsze i bezpieczniejsze są legowiska z gąbki bądź z dobrego materiału. 

2. Miski do jedzenia:
Potrzebne są zawsze 2 miski na wodę i na pokarm. Zazwyczaj dopasowujemy wielkość misek do wielkości psa, zazwyczaj mały piesek potrzebuje miskę o wielkości od 0,3 - 0,5 l. Najlepsze są miski z antypoślizgową uszczelką na spodzie i nie zbyt lekką masą. Istnieją różne rodzaje misek. Najlepiej indywidualnie kupić według gustu rozmiar i rodzaj materiału wykonanej miski. 

3. Obroża i smycz: 
Najlepiej obroże i smycz kupić przed adopcją pieska. Obroża powinna być miękka, łatwa do zapięcia oraz elastyczna. Rozmiar obroży wybieramy według potrzeb psa, ale zawsze trzeba kupić troszkę większą, aby mogło dać się ją regulować. Nie można zapomnieć o smyczy trzeba ją kupić aby nauczyć nowego pieska wychodzenia na spacer. Nie wypuszczajmy go na dwór bez smyczy , ponieważ nie zna jeszcze okolicy i może się zgubić bądź uciec. Najlepsza długość smyczy to od 1 do 2 metrów. Na początku obroża i smycz może go drażnić dlatego pamiętajmy o tym aby zwrócić uwagę na to aby jej nie gryzł, ponieważ będzie w późniejszym czasie kupować co chwilkę bo pies się przyzwyczai do gryzienia jej. 

4. Gryzaki:
Kompletując wyprawkę dla szczeniaka warto pamiętać o gryzakach, ponieważ małe pieski lubią gryźć różne rzeczy dlatego bo szczeniaki "wyrabiają" sobie szczęki. Gdy pies nie będzie używał gryzaków z odpowiednich materiałów trzeba zaopatrzyć się w naturalne gryzaki takie jak np: kawałki suszonego mięsa bądź kości. 

5. Środki do pielęgnacji:
Do akcesoriów pielęgnacji zaliczamy odpowiedni szampon do różnych rodzajów sierści bądź włosów, różnych rodzajów odżywki, grzebyk, kosmetyki do pielęgnacji oczu oraz uszu psa, środki do pielęgnacji jamy ustnej oraz nożyczki aby podciąć włosy bądź sierść.

6. Transporter:
Transporter jest niezbędny w wyprawce szczeniaka, ponieważ dzięki niemu możemy się przemieszczać do lekarza bądź na jakieś szczepienie bezpiecznie i z pewnością bardzo wygodniej. Rozmiar transporter'u kupujemy w zależności od wielkości psa. 

 179507_4290139461314_1175251795_n

Pierwszy dzień w nowym domu!

mojezwierzaki11

Przed wejściem do domu trzeba koniecznie pospacerować z nowym pieskiem tak długo, aż załatwi swoje wszystkie potrzeby fizjologiczne. Bardzo często rodzina z głośnymi okrzykami wita nowego członka rodziny. Wszyscy domownicy wyciągają ręce w stronę pieska aby go przytulić i potrzymać na rękach. Jest to najgorsza rzecz jaką można zrobić, bo pies zamiast czuć się bezpiecznie, jest przerażony i może reagować bardzo trudny sposób. Zarówno dzieci jak i rodzice muszą być uprzedzone, że pupil może ich się bać. Przede wszystkim aby pies czuł się bezpiecznie musimy być spokojni, powściągliwi i dali mu czas na oswojenie się z otoczeniem. 

Najlepiej, aby jeden z domowników oprowadził psa po domu na smyczy bądź na rękach. Pozwolić mu aby troszkę sam rozejrzał się po nowym domu. Pokazujemy gdzie znajduje się miska z jedzeniem i piciem oraz legowisko. Gdy chcemy pogłaskać pieska trzeba uważać i postępować bardzo delikatnie, bez  gwałtownych ruchów. Najlepiej przez kilka dni nie zapraszać znajomych do domu, aby poznał dokładniej domowników i oswoił się z nowym otoczeniem. Pamiętajmy o tym aby obserwować jego zachowanie, żeby dowiedzieć się o nim jak najwięcej (np: co umie, a czego trzeba go jeszcze nauczyć, czego się boi, a co sprawia mu radość) 

smalldogplaying

Każdy pies lubi pieszczoty, ale jeśli ich jeszcze nie poznał, każde takie zachowanie może odebrać jako atak. Trzeba dać mu czasu aby nabrał zaufania i przekonania do domowników. Okres adopcji może potrwać kilka dni bądź nawet kilka miesięcy. Im więcej przeżył tym dłużej trzeba będzie budować zaufanie. Nie tresujmy go na siłę, ale także nie pokazujmy, że to on jest najważniejszy. Każde nowe osiągnięcia pupila najlepiej nagradzać miłym gestem bądź jakimś smakołykiem. ;) 

 

Adopcja pieska!

mojezwierzaki11

Gdy już się zdecydujemy zaadoptować pieska trzeba wybrać odpowiednie schronisko i bardzo dokładnie sprawdzić dokumentację pupila. Można zaadoptować szczeniaka bądź już dużego psa.  Taki piesek musi posiadać książeczkę w której znajdują się wszystkie szczepienia i ważne informacje dla nowej rodziny. Zazwyczaj zdarzają się ludzie którzy adoptują pieska dla swoich dzieci, a później porzucają, więc zanim zdecydujesz się na taki krok zastanów się poważnie nad tą decyzją, ponieważ zwierzaki bardzo szybko przywiązują się do ludzi i nie chcą być po kilku latach porzucane. 

Gdy już podejmiesz odpowiednią decyzję możesz poszukać schroniska w internecie bądź w swojej miejscowości. Jak znajdziesz odpowiedniego pieska skontaktuj się z wybranym schroniskiem i ustal termin w którym zabierzesz swojego pupila do domu. 

Trudne będzie oswajanie takiego zwierzaka, ale to chwilkę potrwa, musi się przyzwyczaić do nowego miejsca i ludzi. Zwierzakowi trzeba pokazać, że chcesz się z nim zaprzyjaźnić a już po kilku dniach nabierze zaufania i nie będzie się bał podejść do ciebie bądź będzie chętnie do ciebie przychodził i bawił się z tobą. :) zw76190

© Pieskie życie!
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci